CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Pátek 21.02.2020
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

Mikroregion Podralsko

Mikroregion Podralsko byl založený na jaře roku 2000 jako dobrovolný svazek obcí okolí Ralska a bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko. V mikroregionu je sdruženo 23 obcí okresů Česká Lípa, Liberec a Mladá Boleslav. Jeho rozloha je přibližně 620 km2. Mezi hlavní cíle mikroregionu patří zejména rozvoj cestovního ruchu. Svojí polohou je oblast vhodná i pro zahraniční návštěvníky, jak individuální, tak pro kolektivy.

Ještě dnes jsou místa kam noha turistova nešlápne bez jemného chvění z neznáma. Návštěvník může celé dny putovat a projíždět na kole krajem mezi Bezdězem, Ralskem a Zásadkou a cítit se stejně rozervaně jako před půldruhým stoletím Karel Hynek Mácha.

Na rozdíl od Karla Hynka Máchy nemůže jít současný poutník oblastí Ralska od vesnice k vesnici, ale bude se pohybovat převážně liduprázdným územím. Po Wehrmachtu, Československé lidové armádě a nakonec Rudé armádě totiž zbylo jen několik vesnic, které se v současné době začínají rozvíjet.

Na sever a severovýchod od Mukařova k Českému dubu se táhly výsostně německé Sudety, kde návsi byly osázeny statnými dubisky. Na západ k Bezdězu a na jih do vnitrozemí ukazují místa bývalých kostelů a kapliček staleté slovanské lípy. Mezi největší turistické magnety krajiny pod posledními výběžky Českého středohoří patří hrady. Kdo pomine známý Bezděz, může vyrazit do prudkého kopce Ralska. Z Vranova totiž musí překonat v Čechách málokdy vídané převýšení čtyř set výškových metrů. Rodiče s dětmi a méně zdatní výletníci by si na výstup měli rezervovat aspoň tři hodiny. Za námahu to ovšem stojí, protože od hradu na temeni kopce je za dobrého počasí letecký výhled do kraje. Pod hradby se dá sice od usedlosti Pavlín Dvůr dojet i na horském kole, ale chce to "páru" a silnou vůli. Sjezd k Vranovu naopak odvážné srdce, dobré brzdy a helmu. O Něco jednodušší je výstup k Děvínu. Na horském kole lze vyjet po staré cestě až k bývalé bráně. Hlavně děti by si neměli doma zapomenout baterku, protože u stezky pod jižními hradbami zve do útrob skály nízká štola. Je asi dvacet metrů dlouhá a horníci se dostali skrz pískovec až na čedičové jádro skály. I když štola tvoří jakési písmeno T, nečeká v ní návštěvníky žádná záludná propast nebo volné kamení, ale pouze zážitek ze stísněného podzemí. Přestože je zřícenina Děvína ukryta v lese, je dobře vidět Hamerské jezero hluboko pod kopcem sloužící k rekreaci. Nedaleko se nachází pomník generálmajora Antonína Sochora. Vzpomínky na pobyt sovětské armády zase vzbuzují všudypřítomné vojenské ubikace a dnes už zchátralé pozorovací stanoviště střelnic a dokonce celá opuštěná městečka. Všechna jsou pospojována lesními silničkami a tak jsou pro cyklistu zajímavou podívanou. Tu se z lesa vynoří panelák , tu sklad a jinde bíle kachlíkovaná věž..
Po pár minutách jízdy všechno zase milosrdně zmizí v překrásné zeleni. A nikde ani živáčka. Jen houbaři občas ještě narazí na věnce polozasypaných pěchotních zákopů na okrajích skalních srázů, lesů a na strategických návrších.

Největším monumentem Mikroregionu Podralska, mimo zřícenin hradů Bezděz a Ralsko, a známého Máchova jezera, je letiště Hradšany. Návštěvník si zde může detailně prohlédnout, jak vypadaly betonové kryty na letadla, takzvané úly. Je nutné dávat si pozor na přistávající soukromá letadla a mezi nimi kličkující motocyklisty a řidiče, kteří zde občas zkoušejí sílu svých plechových ořů. Po prohlídce letiště a jeho okolí v parném letním dni jistě dobře padne i osvěžení ve vodách Hradčanského rybníka v restauraci Na Pláži.

Kdo má dost pohledů na zničené sudetské vesnice a opuštěná městečka, může zamířit na křižovatku silnic Kuřívody - Na Pince a Mukařov - Mimoň a vychutnat si kuriózní rozhled. Jsou odtud vidět do tří světových stran kupy Bezdězu, Ralska a Ještědu. Nedaleko, poblíž obce Osečná, pramení řeka Ploučnice. O pramenu se tvrdí, že je nejvydatnějším pramenem v Čechách. Mezi Hamrem a Osečnou jsou vydatná rašeliniště, jejichž léčebný účinek je využíván zejména ve zdejších lázních.

Na svoje si přijdou i vodáci. kteří využívají splavnost Ploučnice od průrvy u Novin pod Ralskem. Nezapomenutelným zážitkem je plavba meandry řeky nedaleko Hradčan. A pokud má milovník krásné přírody zájem o pohled do minulosti, případně mu nepřeje počasí, není nic lepšího, než návštěva zámku v Zákupech, případně Baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Mikroregion Podralsko
Kuřívody 701
471 12 Ralsko
Česko (CZ)
tel: (+420) 487 863 402
(+420) 487 863 444
fax: (+420) 487 863 402

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


Typ záznamu: Mikroregion
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 2, 13.04.2004 v 13:54 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY