CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 28.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Historie města Lišov [ Historie (archivní dokument) ]

Počátky vzniku města nejsou přesně známy, lze však důvodně předpokládat, že se jedná o osadu starou. Lišov leží v místě staré osady Budivojovy, neboli Starých Budějovic, které byly přebudovány českým králem Přemyslem Otakarem II. na vojenské, obchodní a politické středisko značného významu - Nové město - Budějovice. Tudy procházela v dobách nejstarších důležitá obchodní tepna spojující sousední Podunají se středem Čech, tzv. Linecká stezka.

První věrohodné písemné zprávy o osadě městské - oppidum Lyssaw - se objevují již v roce 1296. Kdy byl Lišov uznán městem není celkem přesně známo. Skutečností však je, že v době přebudování na osadu městskou ve 13. století za krále Přemysla Otakara II., zakladatele budějovického Nového města, měl Lišov již ustálený název. V dochovaných letopisech, počínajíc rokem 1400, je králem Václavem IV. i dalšími nástupci nejčastěji nazýván opidum, což je vykládáno jako městys.

Z četných udělených vyjímek je zřejmé, že se Lišov těšil zvláštní přízni nejen krále Přemysla, ale i Václava II. a jeho nástupců. Z dochovaných zpráv z roku 1360 vyplývá, že i Karel IV. podporoval intenzivní hospodářský rozvoj Lišova, který díky vzkvétající řemeslné výrobě zaujímal přednostní postavení v rámci Budějovicka. V roce 1400 král Václav IV. udělil Lišovu privilegia, týkající se svobodné jízdy na trhy do obchodního rakouského města Cáhlova (Freistadt). Král Václav IV. udělil Lišovu roku 1400 právo odúmrti, což znamenalo, že se občané mohli sami rozhodovat o svých statcích v případě úmrtí. Král Václav IV. udělil Lišovu právo hrdelní. V roce 1561 bylo povoleno vaření piva a svobodné prodávání, dále císař Rudolf II. povoluje dva výroční trhy a čtvrteční týdenní trhy.

Dějepisné zprávy dále uvádí, že panství Hluboká bylo lénem českých králů a Lišov k němu vždy náležel a sdílel s ním i jeho osudy. Do roku 1489 měl panství v zástavě Zdeněk Lev z Rožmitálu. Na podzim téhož roku bylo panství vyplaceno králem Vladislavem II. a znovu zastaveno moravskému pánu Vilému z Perštějna, nejvyššímu hofmistru království českého, současně horlivému a ušlechtilému vlastenci.

Lišov se stal svobodným teprve roku 1706. Roku 1765 bylo královským patentem zrušeno právo hrdelní., reformou Josefa II. byl vydán patent o zrušení nevolnictví a tělesné poddanosti. V roce 1826 byla od hlubocké i zemské správy schválena stavba jednopatrové školní budovy. V nové budově byly tři třídy a obydlí pro učitele a dva pomocníky.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.lisov.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 05.08.2004 v 13:30 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY