CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Úterý 11.08.2020
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

Území Euroregionu Silesia

O regionu Euroregionu Silesia

Euroregiony ve střední Evropě začaly vznikat v devadesátých letech jako dobrovolná zájmová sdružení měst a obcí přesahující hranice států.

Euroregion Silesia je jedním z nejmladších česko-polských euroregionů, byl ustaven v roce 1998. Cílem euroregionu je řešení společných úkolů a prosazování společných cílů v rámci česko-polské spolupráce a zajištění rovnoměrného rozvoje příhraničního území.

Euroregion Silesia má na české straně rozlohu 1225 km2 a žije zde cca 225 tisíc obyvatel. Převážná část euroregionu se nachází na území Slezska. Českou část reprezentuje 60 obcí a měst z okresů Opava, Bruntál (Krnovsko) a Nový Jičín, přidruženými členy jsou Slezská univerzita Opava, Okresní hospodářská komora Opava a Matice slezská. Správním sídlem Euroregionu Silesia je na české straně město Opava.

Jižní část euroregionu charakterizují kopce. Malebné pohoří Nízkého Jeseníku přechází do Opavské a Hlučínské pahorkatiny. Střídají se zde osídlená údolí s hustě zalesněnými úbočími horských svahů. Směrem severním se podoba kraje pozvolna mění. Kopce se postupně zmenšují, přecházejí do měkce zvlněné krajiny protkávané meandry řek a potoků. Přírodní osou je řeka Odra.

Hornatá část euroregionu přímo vybízí k pěším vycházkám po dobře značených turistických cestách.. Rovněž je možné využít síť cyklistických stezek, které protkávají území euroregionu stále hustěji a propojují místa s krásnou přírodou a pamětihodnostmi s řadou obcí a měst. O výstavnosti a bohatství měst svědčí například jedinečně dochované historické jádro Nového Jičína, Krnova nebo Opavy. Nejen větší a menší města euroregionu mohou nabídnout památky a zajímavosti. V příjemném venkovském prostředí si šlechta stavěla svá sídla v podobě reprezentativních zámků obklopených rozsáhlými parky. Výstavné objekty lze nalézt v Raduni nebo Kravařích.

Obyvatelům i návštěvníkům regionu slouží řada muzejních zařízení. Historii měst a jejich okolí nám zpřístupní muzea v Krnově, Kravařích, Budišově nad Budišovkou, Opavě či Novém Jičíně.

Spolupráce města a obcí neznamená jen bližší vzájemné poznávání na základech turistického ruchu. Zároveň umožňuje bezprostřední informovanost a spolupráci místních orgánů a samospráv, řešení otázek v oblasti dopravy, rozvoje podnikání, životního prostředí, kulturních výměn. Ustavení euroregionu bylo vyvrcholením dlouholeté česko-polské spolupráce v regionu, čímž tato spolupráce dostala oficiální rámec běžný v celé Evropě.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 18.04.2005 v 17:31 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY