CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 28.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Jak jsme měli zdravovědu

Táborový
Letmá návštěva v jirkováckém táboře v Plasech na Vlaštovce mohla docela dobře vyvolat pocit halucinací z letních veder. Když se totiž člověk dobře trefil, mohl místo cimbálovky a uhřátých tanečníků potkat něco jako válečné veterány. Nejen obvazy a dlahy, ale také lékárničky, tabule s trojmístnými čísly, pověstná "andulka" na nácvik resuscitace a další a další. Vedle základního programu, což je samozřejmě muzika, zpěv a tanec, míváme program doprovodný, a to byla letos zdravověda. Možná ten termín není úplně správný, ale na táboře se uchytil.
Na začátku bylo zjištění, že děti si už neumí ani zalepit rozbité koleno a dospělí se mnohdy nezastaví u zraněného, protože prostě neví, co dělat. Příprava na táborovou zdravovědu byla skoro stejně náročná, jako ostatní program. Naštěstí jsou v souboru dvě dobrovolné zdravotní sestry a mamina jedné z nich přednáší na lékařské fakultě, takže začátek byl nanejvýš odborný.
Zdravovědu jsme si rozdělili na výuku pro "malé", tedy asi do 12 let, a pak pro zbytek souboru. Poznání, že šikovnost a schopnosti i hodně malých dětí není dobré podceňovat, udělala už většina z nás. Tak třeba - všimli jste si kolik pětiletých umí telefonovat z mobilu? Jenomže použít ho k přivolání pomoci neumí ani dospělí. Právě to bylo jedno z témat výuky (včetně nakreslení si vlastního telefonku), ale pak i zdravotní prevence, základní ošetření otevřené rány v terénu, nácvik nosítka ze čtyř rukou nebo správný obsah domácí lékárničky. Nejen program pro malé, ale také pro velké byl dílem Mgr. Jany Chráskové a její dcera Markéta, jinak dobrovolná zdravotní sestra, jej téměř profesionálně přenesla na starší členy Jirkováku. Naše lektorka se zaměřila na prvotní zjištění zdravotního stavu člověka při vědomí i v bezvědomí, vše samozřejmě ve správných časových limitech, poskytování první pomoci při vnitřních i povrchových zraněních, resuscitaci, pomoc při autonehodě včetně kontroly souladu prováděných úkonů s poslední dopravní vyhláškou, na nácvik stabilizační polohy a některé další dovednosti, se kterými se mladší bohužel nikdy nesetkali a my starší jsme už (taky bohužel) zapomněli.
Jirkovák, národopisný soubor
Jirkovák, národopisný soubor
Vrcholným číslem byla soutěž pro velké, kdy všichni malí souboráci dělali figuranty rozeseté po táboře. Markéta za pomoci gelů, vaty, obvazů a hromady barev - vodovek, rtěnek, očních stínů a speciálních barev vyráběných pro tyto účely, vytvořila taková zranění, že kolemjdoucí zelenali a někteří měli problémy i sami se sebou. On takový správně vykloubený kotník, popáleniny dětí sedících v hořícím autě, zvracení krve nebo "silniční vyrážka" na loktech a kolenech - před večeří a u slabších žaludků, no ....
Když jsme s oběma zdravotnicemi na začátku zdravovědu připravovaly, říkaly jsme si, že právě tohle jsme se učily ve škole v branné výchově a že je chyba, že se to už neučí. A teď po táboře k tomu přidávám - chyba to možná je, ale kdyby se to učilo, tak by všichni Jirkováci byli chudší o dlouhou řadu moc prima táborových zážitků. A snad i užitečných.

Hana Zvalová, FS Jirkovák

Zveřejněno 13.09.2006 v 21:51 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY