CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Fulltext
Neděle 26.05.2019
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 

Svatopluk Šebek a festival Polabská vonička

Svatopluk Šebek (1926 - 1996)

Nemusí to být vždy řada publikací, abychom ocenili práci jednotlivce. Někdy stačí jedna poučená a velmi podrobně zpracovaná sbírka, která sehraje významnou roli v poznání kulturního odkazu regionu. A taková je právě sbírka Svatopluka Šebka Lidové písně a tance Nymburska, vydaná Kabinetem muzejní a vlastivědné práce Krajského domu osvěty v roce 1959. Obsahuje materiál ze sběrů S. Šebka datujících se od roku 1944.

Najdeme v ní řadu zajímavých poznatků týkajících se nejen historie Nymburska, ale i lidových písní a jejich sběratelů v této oblasti. Dozvídáme se, že v polabské lidové muzice byl důležitým a charakteristickým nástrojem cimbál. Šlo o nástroj malých rozměrů, bez tlumící mechaniky a nosil se zavěšený na rameni. Charakteristickým znakem muziky bylo i využití horny menší velikosti, která často spolu s basou zdůrazňovala rytmickou stránku tance s proměnlivým taktem - mateníků, které dominují v celém středním Polabí. A významnou součástí sbírky jsou samozřejmě zápisy tanců.

Tou malou připomínkou cenné publikace jsem chtěla připomenout osobnost Sváti Šebka, o které s výjimkou nymburských občanů málokdo ví. Nenašli jsme o ní ani zmínku ve Slovníků folklorního hnutí v Čechách, vydaném v roce 2000 Ústavem lidové kultury ve Strážnici. Letos totiž uplynulo 80 let od narození Svatopluka Šebka.

Narodil se v rodině významné osobnosti nymburského kulturního života - tamního stavitele Otakara Šebka. Malý Sváťa se v rodině často setkával, díky hudebním zájmům otce, s hudebníky a zpěváky a tak není divu, že ho hudba od dětství přitahovala. Začal se učit na klavír, brzy ovládal hru na dudy, varhany, učil se i zpívat. Působil v nymburském pěveckém sboru Hlahol, zajímal se o lidové písně, které nejen sbíral, zapisoval, ale i upravoval. Výrazně se zasloužil i o založení Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem. Když se v roce 1927 díky iniciativě a neutuchajícímu úsilí Oldřicha Kusovského podařilo založit v Nymburce tzv. Polabskou voničku jako mezinárodní setkání dětských školních folklorních souborů, nikdo nepochyboval o tom, že tato akce musí připomenout i osobnost Sváti Šebka. Letos tomu bylo 15. a 16. září 2006.

A tak tedy má Polabská vonička i spolunázev Šebkův Nymburk. Byla to možnost ocenit práci tohoto skromného folklorního nadšence a připomenout jeho osobnost i širší veřejnosti. Svatopluk Šebek nás bohužel opustil právě před deseti lety. Zlatý nymburský lev - nejvyšší ocenění města Nymburk - mu byl udělen loňského roku již Im memoriam.

Eva Rejšková
časopis Folklor 5/2006, Galerie osobností národopisu


 
Zveřejněno 21.11.2006 v 21:06 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY