CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Úterý 19.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

MF Souznění 2015 - 11. prosince Frýdek-Místek

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 10. - 13. 12. 2015 – Václavovice, Frýdek - Místek, Kozlovice (Beskydy), Ostrava. CONSON ANCE 2015 : 17th International Festival of Advent and Christmas Traditions, Carols, and Handicrafts - 10th to 13th December 2015.
Souznění 2015 nabídlo i druhý den opravdu výbornýfestivalový program. Na 17. ročník této předvánoční kulturní akce přijalo pozvání, coby zástupce duchovní hudby, významné české hudební těleso Ensemble Inégal s jedinečným koncertem novodobé rekonstrukce Loutny české Adama Václava Michny.
Diváci si tak v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku mohli vychutnat prvotřídní koncert jednoho z nejznámějších barokních umělců.
Prostory barokního kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku během pátečního večera 11. prosince nabídly v rámci festivalu Souznění opravdu exkluzivní program. Tento večer společně uvedli ředitel festivalu Zdeněk Tofel a děkan místeckého farního kostela Josef Maňák:
„Dnešní koncert bude chvílí, kdy se v této hektické době zastavíme a společně si vychutnáme melodie barokních skladeb, které jsou našim národním pokladem.“ U skutečnil se zde výjimečný koncert hudebního tělesa Ensemble Inégal s evropským renomé, které je zejména spojováno s odkazem geniálního barokního
skladatele Jana Dimase Zelenky. Přestože je repertoár tohoto tělesa bohatý na různá hudební období, patřil tento večer konkrétně jednomu z nejznámějších ranně barokních hudebních umělců Adamu Michnovi. Tento skladatel, básník, sbormistr a varhaník se zasloužil o rozmach barokní hudby a kultury v českých zemích. Psal zejména duchovní hudbu a jeho dílo obsahuje 230 kompozic soustředěných do pěti sbírek, přičemž dvě jsou latinské a tři české. Mezi nimi se nachází i nejznámější cyklus hymnických skladeb Loutna česká, která je komponována ve vokálně instrumentální podobě.

Cyklus je souborem třinácti hudebních skladeb s veršovanými texty, které si Michna sám složil. Tyto písně jsou soustředěny kolem jednoho tématu, a to mystického sňatku božského ženicha (Krista nebo Boha Otce) s panenskou Nevěstou – Pannou Marií, která ztělesňuje lidskou duši a víru. Desítky let chyběly v, barokním písňovém cyklu mezihry, takzvané ritornely, které byly doposud interprety improvizovány nebo zcela vynechány, a které byly náhodou objeveny v loňském roce ve Vlastivědném muzeu ve Slaném. Part prvních houslí obsahuje vedle dodnes neznámých částí Loutny i cenné poznámky k dynamice. Tohoto nově nalezeného dobového textu se ujal Ensemble Inégal v čele s Adamem Viktorou, který jej zrekonstruoval a v pátek 11. prosince jej společně přijeli představit Frýdecko-místeckému publiku, v rámci premiérové návštěvy několika Moravskoslezských měst s tímto barokním dílem.

Nově nalezený part prvních houslí excelentně zahrála Magdalena Malá, působící nejen v řadě barokních ansáblů a orchestrů, ale také jako sólová a komorní hráčka na mnoha festivalových pódiích v České republice i v zahraničí. Skvělý výkon předvedly i druhé housle Simony Tydlitátové. Pěvecká část hudebného tělesa byla zastoupena sopranistkou Gabrielou Eibenovou a altem Danielou Čermákovou, které předvedly skutečně procítěný projev Michnových veršovaných textů.
Kromě violoncella Libora Maška patřil k pátečnímu uchovnímu koncertu i speciální nástroj theorba, kterou probouzel k hudebnímu životu Jan Krejča. Ten po skončení programu přiblížil složitost hraní na tento specifický barokní nástroj, v současnosti už docela pohodlně dostupný: „Na theorbu se hraje přibližně stejně jako na kterýkoliv jiný nástroj. V něčem je to jednodušší oproti moderním nástrojům a v něčem složitější. Například všechny staré nástroje měly většinou menší rozsah a skladby nebyly tak virtuózně a technicky náročné, jako třeba skladby 19. a 20. století. Na druhou stranu byl o pozapomenuto, jak na tyto staré nástroje hrát, proto si musí hudebník hledat svůj osobitý způsob.“
V několika skladbách stejný hudebník využil i tónů barokní kytary. Celý ansábl měl pevně pod kontrolou dirigent a varhaník Adam Viktora.
Koncert byl zakončen bouřlivými ovacemi. Sám umělecký vedoucí Viktora shrnul celý večer následovně: „Komorní atmosféra prostoru byla skvělá a nesla se v tradičním adventním duchu rozjímání.“

Kamila Benková
mediální zastoupení festivalu Souznění
mobil: +420 724 066 724
email: BenkovaKamila@gmail.com
web: www.souzneni-festival.cz

Zveřejněno 13.12.2015 v 23:55 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY