CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Úterý 19.03.2024
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

MF Souznění 2015 – 12. prosince Kozlovice a 13. prosince Dům kultury města Ostrava

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 10. - 13. 12. 2015 – Václavovice, Frýdek - Místek, Kozlovice (Beskydy), Ostrava. CONSON ANCE 2015 : 17th International Festival of Advent and Christmas Traditions, Carols, and Handicrafts - 10th to 13th December 2015.
Poslední den Mezinárodního festivalu Souznění se nesl ve znamení slavnostní velkoleposti. Zakončení 17. ročníku vyvrcholilo bohatou ukázkou různých řemeslných činností a nabídlo k poslechu průřez tradičních i zahraničních folklórních souborů. Sladkou tečkou za uplynulými festivalovými dny a úžasným hřebem večera byl Galakoncert, na kterém vystoupil Kamil Střihavka & Leaders! (Unplugged).
Čtvrtý festivalový den začal slavnostní Mší Svatou v Chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách, kde vystoupil Folklórní soubor Pentla z Boršic. „V kostele se nám hrálo dobře, akorát nás potrápila strašná zima. Jsme ale moc rádi, že nacházíme fanoušky i zde, za hranicemi našeho regionu. Celkově se nám líbí organizace tohoto festivalu a také jeho ojedinělost v rámci nadcházejících Vánoc,“ prozrazuje vedoucí souboru Martin Gabriel.

V rámci pokračování programu byly v odpoledních hodinách otevřeny dveře Domu kultury města Ostravy, kde jste mohli shlédnout výběr tradičních řemesel a setkat se tak s jejich lidovými tvůrci. Pastvou pro oči bylo množství ukázek a nechyběly zde ani ochutnávky specialit domácí i zahraniční regionální a salašnické gastronomie. „Na tomto festivalu jsme už čtvrtým rokem a moc se nám tady líbí. Je tady hodně milých lidí a krásný program. Vyrábíme a prezentujeme tady tradiční slovenské pokrmy, jako jsou například brynzové halušky a korbáčiky,“ sdílí své nadšení Jana Vorčaková s Ivanem Matisem a spol., kteří dorazili na festival z Oravské Podhory ze Slovenska.

Mezitím, co na pódiu probíhaly zkoušky účinkujících na večerní Galakoncert, příchozím lidem hrála k poslechu i tanci folklórní muzika, o kterou se staraly soubory CM Konopjan, Pentla z Boršic a další. Neméně zajímavý host a účinkující, kterého jste si měli možnost poslechnout, je soubor QALILO z Gruzie. „Festival se nám velice líbí, protože je velmi dobře zorganizovaný a také hudebně ceněný. Reakce českých diváků je příjemná, protože jsou vždy dobře naladěni, což je milé. V tomto kraji máte také nejhezčí ženy a já to tady mám opravdu moc rád. Nejsem tady samozřejmě poprvé, chutná mi zdejší jídlo a jsem nadšený, že jsme zde mohli vystupovat,“ prozrazuje prezident Gruzínské asociace folklórních souborů Demur Surmava.

Návštěvníci festivalu vnímali tématicky zaměřenou akci jako pozitivní událost v jejich regionu. „Už jsme tady potřetí a líbí se nám úplně všechno. Převládá tady taková ta předvánoční atmosféra, klid a pohoda a především mám zamilovanou zdejší krásnou cimbálovou hudbu,“ sdělila nám své pocity paní Dagmar.

Hlavní program, který odstartoval v 18.00 hod., sliboval divákům příjemný adventní a ničím nerušený čas, kdy se lidé měli naladit na klidný příchod posledního adventního týdne. Večerem provázel moderátor Radek Erben a v rámci první části se nám představilo se svým repertoárem pět souborů se svým folklórním vystoupením. Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic – nositel ceny Laureát Strážnice 2010, Folklórní soubor Pentla z Boršic, Hanácký soubor písní a tanců KLAS z Kralic na Hané, QALILO z Gruzie či Ľudová hudba Stana Baláža (Laureát 70. MFF Strážnice 2015) a sólistky Folklornej skupiny Raslavičan z Raslavic. „Na Souznění hrajeme každoročně, jak v Kozlovicích, tak i v Ostravě. Letos jsme sice ukázali pouze část našeho programu, ale i za to jsme moc rádi. Publikum je tady velice příjemné a vřelé. Rádi ukazujeme folklór od nás z Kozlovic, protože já nám toto téma velice blízké,“ říká houslistka souboru Petra Prašivková, která je zároveň i vedoucí DFS Valášku z Kozlovic.

I dnešní večer měl charitativní podtext, po celou dobu trvání festivalu se pod záštitou ředitelky Charity Frenštát pod Radhoštěm Lenky Tabachové pořádala finanční sbírka pro Zdislavu a Alžbětu Přádkové, a to na nákup speciálního vozíčku. Společnost Huisman Sviadnov v sobotu 12. prosince předala dar ve výši 20.000,- Kč, včelaři z Kozlovic i Divadelní společnost Kozlovice věnovali na tuto sbírku 1.000,- Kč. Konečná vybraná částka bude uveřejněna na webových stránkách festivalu.

Dlouho očekávaná druhá část večera přišla se vší silou, energií a harmonickými očekáváními. Zhruba dvě hodiny poutal pozornost všech, hlas všech hlasů – Kamil Střihavka se skupinou Leaders! Velkolepé vystoupení, které nabíralo na síle a bylo součástí akustického podzimního turné Kamila Střihavky, bylo rozloženo harmonicky a především energicky Během veřera zazněl průřez unplugged skladeb jako Černá růže, Možná jsme takhle umřeli, Kapitán Flint, Země vzdálená a další napříč dosud vydanými deskami.. Reakce diváků v sále na sebe nenechala dlouho čekat. Bujarým potleskem ve stoje si vydobyli další akusticky laděný přídavek.

Dojmy Kamila Střihavky po koncertě daly jasně najevo, že ho tato spolupráce těší. „Bylo to velmi příjemné. Tento festival má myšlenku Vánoc, což je ve výsledku zakomponováno i v samotném názvu. A i když tady po celý večer ze sedmdesáti procent času zaznívaly tematicky laděné vánoční věci, tak si myslím, že náš koncert tady repertoárově také seděl a nebyl úplně mimo. Ostravu mám opravdu moc rád a vnímám ji jako domovskou scénu.“

A přišel opravdový závěr čtyřdenního festivalového nadšení a podívané. Nezbývá nám tedy nic jiného, než se těšit na příští 18. ročník a připravit se na přicházející svátky klidu a míru. „Za celý tým Souznění vám všem přejeme krásný advent a pěkné svátky. Za ty čtyři dny jsme tady viděli a slyšeli ten správný vzorek toho, co jsme mohli na festivalu pozvat a samozřejmě také přijmout. Po těch sedmnáct let je to to samé, přinášíme kulturu našich krajů, ale i vzdálenějších regionů, kdy to letos byla Gruzie. A ve finále na pozadí toho všeho, co děláme, se budeme rádi vracet k religiózním či náboženským tradicím, které máme,“ uzavírá ředitel festivalu Souznění Zdeněk Tofel.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava, městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice a všech našich významných partnerů.

Pořadatelem je hudební agentura Zdeny a spolupořadatelem soubor Valašský vojvoda.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.
Ostrava 14. 12. 2015
Rozhovor s panem Kamilem Střihavkou
Pane Střihavko, prozraďte nám, jaký máte vztah k Moravskoslezskému kraji, konkrétně k městu Ostrava?
Já mám Ostravu rád. To není klišé a je to pravda, protože ji vnímám jako domovskou scénu. Hraji tu už dvacet let, jezdím tu často a místní publikum beru jako moje. Líbí se mi to město i atmosféra, která tady je. Mám tady také spoustu přátel a Ostravu mám v lásce. Mám tady takové to publikum, kdy říkám, že mí Ostravané mi rozumí. (smích)

Jakým způsobem skládáte hudbu a skládáte texty?
Hudba je především postavená na emocích. Za těch 30 let, co to dělám, mám jedinou píseň, kdy byl zhudebněný text. Jinak je to o tom, že pár géniů na tomto světě a v téhle republice – Dvořákové a jim podobní, mají dar, že hudbu vnímají, slyší a pak to ze sebe pouští. My ‚dělníci hudby‘ musíme trávit spoustu času a hodin u nástroje. Já se hudbu snažím dělat tak, jak ji cítím. Mám rád nálady a na to kladu velký důraz a samozřejmě základ každé dobré písně je harmonie a melodie.

Jak vnímáte Vánoce a jakým způsobem je nejraději prožíváte?
Vánoce miluju už od svých dětských let. Faktem zůstává, že ta neutěšeně rychlá doba, která nás obklopuje, a komerční tlak Vánoc, tyto svátky změnil v něco, co já nechápu a myslím si, že je to o každém z nás, jak k tomu přistupuje. Pro mě Vánoce nejsou ve znamení honu za dárky. Vnímám je jako čas zastavení se, svátky klidu. Vždy jsme úplně všichni z celé rodiny pohromadě, což mám opravdu nejradši. A úplně nejtemnější pocit, který mám, je ten, kdy jsem se od malička cítil v bezpečí a klidu v soukolí rodiny.

Kde se u Vás vzala myšlenka na akustickou scénu?
„Po těch bezmála 30 letech jsem to udělal poprvé, a říkám to vždycky – počáteční impuls byl ten, že mi bylo líto alb, které jsem za těch x let nazpátek natočil. Je tam spousta krásných věcí, které mám rád a věřím jim, je to určitá má zpověď. Akustické koncerty jsou pro mě výjimečné ve dvou směrech. Asi takhle – to že zpívám vysoko a expresivně už všichni vědí, a takového mě znají, ale já jsem tímto provedením koncertů chtěl vzdát holt písničkám a příběhům, které jsou v nich. Hrál jsem si dlouho s aranžemi skladeb, které jsem si vybral na akustický set a jsem rád, že můžu hrát písničky, které jsem naživo nehrál, protože se nehodily na playlist rockového setu a je to taky možnost, jak se představit v jiné poloze, než ve které mě mají lidi zafixovaného.

Veronika Zajaczová, 13. 12. 2015
MF Souznění 2015 -12. prosince Kozlovice - Vánoční jarmark
Třetí den Mezinárodního festivalu Souznění patří tradičně Vánočnímu jarmarku v Kozlovicích.
Celodenní program v sobotu 12. prosince nabídl kromě dopoledních obchůzek s koledou
a volných vystoupení, také speciální pořady, přehlídku lidových řemesel a bohatou gastronomii s koštem nápojů. Během večerního pořadu byl předán společností Huisman Sviadnov charitativní
dar do finanční sbí
rky, která trvá po celou dobu festivalu.
Nejen vydařené počasí, ale hlavně zajímavý program přilákaly návštěvníky v
hojném počtu na třetí
den festivalu Souznění. Ten je tradičně spjatý s Vánočním jarmarkem v Kozlovicích. Že i po letech
má festival stále svým návštěvníkům co nabídnout, potvrzují slova jednoho z nich, pana Pavla z Kozlovic:
„Na jarmark chodíme pravidelně, líbí se nám tady přehlídka lidových řemesel,
například malování na vánoční baňky, a určitě jsou hodně zajímavé i mezinárodní soubory.“
Počet lidí, kteří se na
jarmark přišli podívat, potěšil
i samotné soubory:
„Atmosféra tohoto jarmarku
je skutečně sváteční a velký zájem ze strany návštěvníků o sobotní program nás určitě překvapil,“
prozradil Libor Žondra z Hanáckého souboru písní a tanců KLAS z Kraslic na Hané, který svůj
festivalový program postavil na adventních zvycích spjatých s významnými světci

sv. Ondřejem, sv. Mikulášem, sv. Barborou, sv. Lucií a sv. Ambrožem.
Dalším velkým lákadlem letošního ročníku byl i gruzínský soubor QAL
ILO, který k nám zavítal z hlavního města Tbilisi. Tento početný zahraniční host učaroval diváky svým pro nás netradičním
zakavkazským folklorem. Ženský pěvecký sbor společně s jediným mužským zástupcem

uměleckým vedoucím souboru Nugzarem Qavtaradzem, předvedl zvučné lidové písně svého kraje
doprovázené na typické gruzínské nástroje.
Pěvecké vystoupení nabité energií v sobotu předvedly
ĽUDOVÁ HUDBA Stana Baláža společně se
sólistkami FS Raslavičan z Ráslavic. Zástupci
východního Slovenska k nám přijeli reprezentovat
hudbu horného Šariša. Během svého programu představili výběr šariškých koled, sólových skladeb i verbunské melodie a tradiční koledy z rodných Ráslavic.
„Dnešní atmosféru si naplno
vychutnáváme, přestože se nacházíme v
hektickém před
vánočním čase a každý toho máme hodně.
I přesto musím konstatovat, že jsme dnes všichni trochu pookřáli, konečně jsme se pozastavili
a
jsme velmi rádi, že tady můžeme být.“
Adventní program Dolňácka s
sebou na festival přivezl také kolektivem mladý Folklorní soubor PENTLA z Boršic.
„Hrálo se nám tady skvěle. V
Kozlovicích jsme poprvé a překvapila nás tady ta sváteční atmosféra, a že je tady tolik lidí,“ přiznal po vystoupení člen souboru Václav Tomášů.
K
sobotnímu programu tradičné patří také řemesla
. Návštěvníci měli možnost vidět, jak vznikají
například svíčky ze včelího vosku i
jak se vyrábějí koberce, kovářské a řezbářské výrobky.
Zakoupit jsme si mohli během dopoledne například slaměné ozdoby, dekorativní keramiku
či šperky.
„Jsem na Vánočním jarmarku v Kozlovicích
letos se svými výrobky podruhé a líbí se mi
tady. Musím potvrdit, že lidé mají o řemeslnické výrobky skutečně zájem,“
neskrývá nadšení u svého stolku s textilními výrobky Marta Slípková.
Kdo měl chuť, mohl si vybrat z nabídky gastronomických specialit. Málokdo například odolal stánku s vynikající ručně vyráběnou čokoládou, která je bez konzervačních látek a z prvotřídních kakaových bobů. Bez povšimnutí nezůstala ani tradiční výroba slovenských korbáčiků a brynzových halušek, které sebou na festival přivezli zástupci slovenské gastronomie
z Oravské Polhory v čele s Ivanem Matisem.
S velkým zájmem se setkal odpolední program v
kostele sv. Michaela a sv. Barbory. Zde společně
uvedli sólisté Chrámového sboru ze Štramberka s kvartetem Komorního orchestru P. J. Vejvanovského z Nového Jičína, herci divadelního souboru Pod věží ze Štramberka a SPLT Valašským vojvodou z Kozlovic pořad Za nebeskou bránou II.
–od svaté Máří do Tří králů, který je sestaven z církevních i lidových písní s tématikou světců. Propojení obou žánrů a vydařená režie Anny Hrčkové sklidily v závěru u diváků dlouhé ovace ve stoje.
Během hlavního večerního programu, kde vystoupily všechny festivalové soubory se svátečními programy svých krajů, předala společnost Huisman Sviadnov charitativní dar ve výši 20 000 korun do finanční sbírky na nákup speciálního vozíčku pro sestry Přádkovy, sedmiletou Alžbětu a osmiletou Zdislavu z Frenštátu pod Radhoštěm. Ty navíc překvapily diváky v sále Obecního úřadu krátkým vystoupením během večerního pořadu.
O další četné příspěvky se v kozlovickém programu postarali z řad domácích účinkujících:
KONOPJAN z Ostravy, DFS Valášek, SLPT Valašský vojvoda, Dechová hudba Kozlovice, SPV Kozlovice, Sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové a Schola.
Diváky během dopoledního programu bavila svou zábavnou scénkou o Příchodu Tří králů a Živým Betlémem Divadelní společnost Kozlovice. Návštěvníci Vánočního jarmarku mohli tradičně využít Dne otevřených dveří Obecné školy v areálu Fojtství.
Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava, městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice a všech našich významných partnerů.
Pořadatelem byla hudební agentura Zdeny, obec Kozlovice a spolupořadatelem SLPT Valašský
vojvoda.
MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.
Rozhovor s Petrem Ulrychem
Koncert na MF Souznění 2015 se skládal z Vašich nejznámějších skladeb (Modlitba, Jízda králů, Zvláštní znamení apod.), a zároveň z méně známých lidových písní. Jak vznikala dramaturgie tohoto večera?
Dramaturgie se vyvíjí roky. Postupně si říkají o slovo ty písničky, které jsou nejlepší a nejlépe promlouvají k divákům.

V rámci festivalu jste vystupovali v kostele sv. Václava ve Václavovicích. Ve kterých prostorech nejraději vystupujete?
Nezáleží na prostorech, vždy záleží na lidech. I když je pravda, že některé prostory nejsou vyhovující. To už by ale pořadatelé měli tak nějak odhadnout.

Máte dvě skupiny, Javory a Javory Beat. Jak k rozčlenění došlo a které skupině konkrétně Vy dáváte přednost?
Postupně došlo k tomu, že některé písničky přece jenom s cimbálem mají jiný charakter a energii, než ty písně, které jsme hráli předtím s bigbítem. Proto jsme dali dohromady i takovou druhou podobu Javorů. Nedáváme žádné z nich přednost, nejhezčí je, když kapely hrají na společném koncertu dohromady.

Na hudební scéně jste stálice, prakticky přes půl století. Kde ještě stále čerpáte inspiraci k další tvorbě a přepadávají vás občas myšlenky, že s tím vším už praštíte?
Myšlenky praštit s muzikou to, v žádném případě nemám. Inspiraci čerpáme teď v poslední době především z koncertů, protože lidi na nás chodí, a to nás pořád nabíjí. Když třeba dojde k tomu, že budeme mít nějaký přebytek energie, tak třeba natočíme ještě nějakou desku.
A jak to zatím s tím přebytkem energie vypadá?
Mizerně, kolikrát. (smích)

Takže deska je zatím v nedohlednu?
Ale ano, já si myslím, že k tomu může dojít. Dá-li pánbůh zdraví.
Kromě případné desky neplánujete ještě něco dalšího? Vzhledem k tomu, že jste si loni k 50 výročí nadělili speciální 3 CD.
To bychom pořád to výročí omílali. Ne, my chceme normálně hrát naše písničky, přidat k tomu třeba nějaké novinky a to stačí.

Nacházíme se v době adventu. Co pro Vás toto období znamená a vidíte rozdíl v jeho vnímání například u mladší generace?
Myslím si, že mladší generace ho vnímá povrchněji. Možná to je ale jen můj subjektivní dojem, ale myslím si, že takové to morální podhoubí trošičku ustupuje tomu všemu komerčnímu. Nevztahuju to ale na všechny, existuje spousta lidí, kteří se tomuto vyhýbají.

Když se zaměříme přímo na Vánoce jako takové. Jaké tradice s nimi související dodržujete?
Jsou to takové ty běžné tradice. Největší radost má člověk stejně z vnoučat a jejich reakcí. Stavíme stromeček, děláme si výzdobu, stejně jako ostatní. Snažíme se ale, aby to bylo co nejprostší, aby to nebyla taková napucovaná párty, jak nám to kolikrát předvádí v televizi.

Co byste chtěl v závěru vzkázat lidem?
Chtěl bych jim jenom přát, aby způsob prožívání Vánoc, ať už veřejně, nebo i soukromě, byl takový, aby je nějakým způsobem nabíjel.

Václavovice 10. 12. 2015
Rozhovor s Adamem Viktorou
(dirigent a umělecký vedoucí Ensemble Inégal)
Ensemble Inégal je znám zejména pro vysoce ceněnou interpretaci barokní hudby. Co Vás přivedlo zrovna k tomuto historickému období?
Především obrovský potenciál v neznámé a přitom nádherné hudbě, která čeká na své znovuobjevení. Lepší příklad, než více jak sto úplně neznámých skladeb Jana Dismase Zelenky, nebo třeba právě Michnovu Loutnu českou si ani nedovedu představit.
Svůj repertoár stavíte zejména na dílu Jana Dismase Zelenky. A co ostatní významní skladatelé té doby, jako Pavel Josef Vejvanovský, Georg Friedrich Händel a další.

Jak pohlížíte na začlenění jejich skladeb do svého repertoáru?
Zásadním kritériem naší dramaturgie je hledání cest, po kterých se běžně nechodí a Zelenkova hudba mě fascinuje více než cokoliv jiného. Neznamená to, že bychom na jiné autory zanevřeli, i u mnoha proslavených jmen existují spousty děl, které zůstávají z nepochopitelných důvodů pozapomenuty nebo dokonce neznámy. V nekonečném obehrávání Händelova Mesiáše, Bachovy Mše h moll, nebo Vivaldiho Čtvera ročních dob ale nevidím žádný smysl. Mnohem raději hledáme, než abychom konstatovali, že jsme našli…

Přestože Ensemble Inégal bezesporu patří mezi špici barokních ansáblů, najdou se ve Vašem repertoáru i cykly, skladby z jiných období od různých autorů (Antonín Dvořák, Gioacchino Rossini, Benjamin Britten, Arvo Pärt). Co Vás dovedlo právě k nim?
Ten výběr romantických a moderních autorů není vůbec náhodný. Všichni zmínění, a mohl bych k nim přidat třeba i Alfreda Schnittkeho, Philipa Glasse a Velja Tormise, mají ve svém díle mnoho neobjeveného, nebo pod nánosem interpretační tradice zapomenutého, a to je pro nás velkou výzvou.

Vraťme se ale zpátky k barokní hudbě. Jaký byl impuls k rekonstrukci nově nalezeného dobového tisku s písňovým cyklem Adama Václava Michny z Otradovic s názvem Loutna česká, který představíte i v rámci MF Souznění?
Jednoznačně senzační nález dlouho postrádaného tisku partu prvních houslí Doc. Petrem Daňkem ve Vlastivědném muzeu ve Slaném. Bez něho byla Michnova Loutna po dlouhou dobu pouhým torzem a její interpretace nerozlousknutelným oříškem. Díky tomuto objevenému pokladu jsem mohl rekonstruovat housle druhé a dílo konečně získalo svou kompletní podobu.

Pane Viktoro, co byste si přál, aby si posluchači odnášeli z Vašich koncertů, co jim chcete předávat?
V baroku to nazývali „Poetica della meraviglia“ tedy poetika úžasu. Úžas nad hloubkou a půvabem Michnových veršů, okouzlení jeho líbeznou, krásnou a v mnohém i novou hudbou, to jsou nejpodstatnější hodnoty snažení v naší interpretaci.

Vaše motto zní „Duch vládne hmotou“, jak toto motto převádíte prakticky do svých koncertů a nahrávek?
Je to kouzlo… Duch je neuchopitelný, míra jeho přítomnosti je nepopsatelná, význam jeho působení je absolutně subjektivní. Pokud by nás hudba duchovně nepovznášela, mohli bychom směle pochybovat o jejím smyslu.

Váš soubor má evropské renomé. Koncertujete tak často i v zahraničí, kde osobně si Vy sami dokážete nejlépe vychutnat koncerty a proč?
Kdekoliv, kde jsou posluchači s otevřeným srdcem. Nezáleží na tom, zda jsme v Těchonicích u Nalžovských Hor s třiceti posluchači, nebo v Rudolfinu, v Ghentu, Londýně nebo třeba v Paříži s tisícovkou návštěvníků. Hudbou vyjadřujeme především to, co je jinak nesdělitelné a slovem, písmem, nebo obrazem nevyjádřitelné. Taková je síla hudby a je s tím třeba počítat.

Dokáže si podle Vás barokní hudba vydobýt své místo mezi vyhledávanou ostatní nabídkou vážné hudby?
Myslím, že již několik desetiletí trvá silný zájem o barokní hudbu interpretovanou specializovanými soubory. Mají totiž nepoměrně rozsáhlejší repertoár než běžná symfonická nebo komorní tělesa a dokáží posluchači nabídnout barokní hudbu, kterou stovky let nikdo neslyšel. Nutno dodat, že jejich poučená interpretace je nejen v zahraničí, ale i v Čechách velmi často na vysoké úrovni.

Vzhledem k adventu, ve kterém se právě nacházíme a vzhledem k velkému pracovnímu nasazení souboru během roku, zvolní alespoň během adventního období Ensemble Inégal a dokážete si naplno užít tento sváteční čas?
Právě v adventním a vánočním čase u nás kulminuje pracovní nasazení. V tomto týdnu, který má sedm dní, mám sedm různých koncertů a jiné to nebude až do konce roku. Pak snad konečně přijde radost i možná i splín z několika týdnů relativního volna.
Rozhovor 8. 12. 2015 e-mailem, Kamila Benková

Informace:

Kamila Benková
mediální zastoupení festivalu Souznění
mobil: +420 724 066 724
email: BenkovaKamila@gmail.com
web: www.souzneni-festival.cz

Zveřejněno 14.12.2015 v 23:40 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY