CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13 STŘEDNÍ MORAVA TR 12 JIŽNÍ MORAVA TR 11 VYSOČINA TR 10 VÝCHODNÍ ČECHY TR 09 ČESKÝ RÁJ TR 15 KRKONOŠE TR 08 ČESKÝ SEVER TR 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05 PLZEŇSKO TR 04 ŠUMAVA TR 03 JIŽNÍ ČECHY TR 02 STŘEDNÍ ČECHY TR 01 PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Úterý 11.05.2021
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

LETECKÁ BITVA NAD BÍLÝMI KARPATY

29. srpen 1944 - datum, které je již šest desetiletí velmi silně vepsané do povědomí mnoha pamětníků válečných událostí. Den, který pro některé znamenal počátek útrap v zajateckých táborech, pro jiné trvale uzavřel knihu života. Co se vlastně odehrálo v tento slunečný srpnový den?
V 7 hodin ráno, po předchozím leteckém průzkumu, odstartovaly svazy těžkých amerických bombardérů 15. USAAF B-17 Flying Fortress a B-24 Liberator převážně z Amendoly, americké základny v Itálii, plnit stanovené úkoly toho dne označené jako mise č. 263. Cílem bombardování se stala dvě strategicky významná místa na severu Moravy. Jedním rafinérie ropy v Přívoze, druhým ostravské nákladní nádraží, kde se v tu dobu koncentrovala německá vojenská technika určená pro východní frontu. O významnosti těchto cílů svědčí i reakce německých vzdušných sil. Přesně časově i prostorově propracovaný protiútok německých stíhačů měl rozbít formace amerických bombardérů a odvrátit zničení vytyčených cílů.
Bylo několik málo minut po desáté hodině dopolední, když se první B-17 č. 473 "MY BABY", po mnoha zásazích německých stíhačů, rozpadla u osady Predbošáčky na slovensko-moravském pomezí. Americký stíhací doprovod pro značně velký letový koridor bombardérů nemohl v době útoku lufftwafe zajistit účinnou obranu a jen půlpalcové kulomety na palubách Fortressů a Literátorů musely odrážet jeden útok za druhým. Následující okamžiky zpečetily osudy dalších letounů a jejich osádek v blízkosti moravských vesnic Sidonie, Šanova, Rudic, Krhova, Kašavy, Liptálu a mnoha dalších. Velká část této těžké letecké bitvy se rychle přenesla do vzdušného prostoru Slavičína. Pouhých několik minut trval urputný souboj dvou protivníků na jehož konci zůstalo mnoho mrtvých a raněných na obou stranách. Slavičín se o dva dny později stal svědkem pohřbu 28 amerických letců, kteří havárie svých pevností nepřežili a byli posváženi do Slavičína. Ti, kteří přežili a byli zajati, museli nastoupit strastiplnou cestu po zajateckých táborech v Evropě. Ztráty však zaznamenala i německá strana a to hned několik. Americké stíhací mustangy P-51 a dvoutrupé lightningy P-38, i přes krátké zdržení, dokázaly velmi rychle vyčistit celý prostor a sestřelit některé z dorážejících stíhaček německého luftwaffe. Jedna Bf109G se po sestřelu zabořila do rozbahněné lesní půdy mezi Lipovou a Slopným a pilot i přes potíže s řízením stíhačky dokázal letoun opustit a zachránit se na padáku. Další Bf 109 se neovladatelně zřítila do prostoru obce Jasenná, když její německý 22 letý pilot Walter Strenge z II/JG-5 byl již mrtev před dopadem na zem. Nejinak skončila i další stíhačka v lesním prostoru u Vizovic. I když německých ztrát bylo mnohem víc, přesto to byla jen malá kompenzace v poměru k americkým ztrátám na letounech a především na životech mladých lidí.
Nebyl to však jen Slavičín, kde se odehrával pohřební akt, ale i Rudice měly své oběti a pohřeb dvou Američanů, zde na rozdíl od Slavičína, kde se jednalo o pohřeb za hřbitovní zdí a bez účasti lidí, květin a úcty k padlým, byl aspoň částečně veden křesťansky a s vojenskou poctou. Slavičín se tak stal místem jednoho z největších hromadných hrobů amerických letců na našem území. Moravská půda však neměla uchovávat dlouho ostatky těchto statečných lidí a v září roku 1946 byla za velké účasti veřejnosti, vojenských a církevních činitelů provedena exhumace a převoz ostatků na vojenské hřbitovy v západní Evropě zejména ve Francii v St. Avold.
Šedesátého výročí letecké bitvy v roce 2004 účastnily velké počty občanů z moravské i slovenské strany, včetně krajských a státních zástupců Česka, Slovenska a USA. Ve věku 81 let poctil kraj svou návštěvou přímý účastník bojů, letec - navigátor Loy Dickinson, jemuž při této příležitosti přijal čestné občanství z rukou starosty města Slavičín.
Závěrem je nutné připomenout, že i po tolika letech se podařilo mnoho věcí z některých sestřelených letounů obou stran uchovat ve slavičínském muzeu. Nejsou to však jen součástky havarovaných letadel, ale i fotografie a různé osobní věci pilotů.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Marie Rumplíková (Informační centrum Slavičín) org. 56, 29.08.2005 v 16:37 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY